Akvarelové maľby, ktoré sa zvyčajne dávajú orámovať za sklo, nie je potrebné lakovať. Sklo chráni akvarelové farby pred znečistením a škodlivými účinkami svetla na farby.
Ak sa však akvarelové obrazy odovdzávajú z ruky do ruky pre ilustračné účely, môže dojsť k ich poškodeniu nečistotami alebo vlhkosťou. v takomto prípade by bolo najlepšie maľbu zafixovať. Talens záverečný lak pre akvarel je po zaschnutí neviditeľný a robí akvarelovú maľbu odolnú voči vlhkosti. Lak možno použiť aj na zafixovanie obrazu s akvarelovými ceruzkami.
Tuha z farebnej ceruzky je vyrobená z pigmentu, jemného ílu, vosku a celulózy. Vosk zabezpečuje charakteristický krémový farebný prechod ceruzky a robí farby odolné voči vode/vlhkosti. Rovnako aj vosk má tendenciu vytvárať na papieri biely film. Miznutie tohto filmu zabezpečí tenká vrstva koncentrovaného fixačného prostriedku. Fixatívy môžu byť použité aj ako ochrana výkresu pred rozmaznaním.
Podľa teórií môže byť použitý akýkoľvek podklad, za predpokladu, že nie je príliš hladký. Obvykle sa používa papier. Papier, ktorý je vytvorený z obilnín (štruktúra povrchu je drsnejšia) umožňuje lepšie uvoľnenie farby než na hladký papier, ako je napríklad kopírovací papier.
Podľa teórií môže byť použitý akýkoľvek typ papiera, aj keď najlepšie výsledky dosiahnete použitím papiera pre akvarelové farby. Papier pre akvarelové farby má špeciálny povrch z lepidla, ktorý keď naň použijete dostatočné namočené akvarelové ceruzky, tak papier neumožňuje pigmentom absorbovať sa do papiera. Farby zotrvávajú čisté. A čo viac, lepidlo zaisťuje to, že ak sa používa veľké množstvo vody, tak papier nedovolí na povrchu vytvárať hrčky.